Vill du kunna lita på att din hund kommer när du ropar på den? Vill du få kunskap och praktiska tips om hur du kan bygga upp och utveckla en pålitlig inkallning? Då är den här kursen för dig!

En pålitlig inkallning är en av de största utmaningar inom hundträning.

Det handlar inte bara om att hunden förstår vad kommandot betyder – de flesta hundar vet vad ”kom” innebär. Utmaningen är att få hunden att komma även när den inte vill – i allvarliga situationer. Till exempel när den får syn på en kompis och börjar springa – men behöver stoppas innan den korsar en väg. Eller när den ser en hare och är på väg att sticka – kan du då fortfarande få kontakt?

Det är inte realistiskt att kunna stoppa varje hund i varje situation. Därför är det viktigt att du lär känna din hund och vet när du kan lita på inkallningen – och när du hellre har hunden i koppel.

I den här kursen kommer vi att prata om vad inkallning innebär för just dig och din hund. Du får verktyg för att träna en säker inkallning – även under svårare förhållanden. Vi observerar varje hund individuellt för att se var inkallningens gränser går just nu. Efter kursen vet du i vilka situationer du kan lita på att din hund kommer – och i vilka den behöver mer träning. Du får även många tips om hur du kan fortsätta bygga vidare på träningen i vardagen – för det är i vardagen där inkallningen tränas på riktigt.

För vem?

Denna kurs är perfekt för dig som

– vill förbättra din hunds inkallning, även i mer utmanande situationer.

– vill lära känna din hund bättre – när fungerar inkallningen, och när gör den det inte (än)?

– har en valp och vill göra rätt från början.

Förutsättningar:

Inga.

Upplägg:

Kursen varar i 6 timmar, uppdelade i 2 tillfällen.

Ett kompendium ingår i priset.

Vad kommer vi att göra?

Vi börjar med att utforska vad inkallning betyder för just din hund, och vilka förutsättningar som behövs för att den ska komma när du ropar.

Inkallningen delas upp i fyra steg – att komma i kontakt, vägen till dig, att stanna hos dig, vad ska hunden göra härnäst. Du kommer att träna med din hund på varje steg i olika situationer – alltid utifrån din hunds träningsnivå.

Vi gör individuella anpassningar för varje ekipage och du får konkreta råd för hur du kan fortsätta träningen hemma. Du är även välkommen att gå vidare med fortsättningskuren ”Kontakt och inkallning”.

Träningen bygger på kroppsspråklig kommunikation och en tillitsfull relation mellan dig och din hund.

Kursen äger rum i inhägnat område och i lokalen.

”Den säkra inkallningen”

Lördag 25/10 samt söndag 26/10 kl 14.30 – 17.30

i Gråliden 12, Kåge (inhägnad och lokal)

max 6 hundar

1300 kr/hund

Ett kompendium ingår i priset.

Fortsättningskurs ”Kontakt och inkallning”:

Söndag 5/10 kl 14.30 – 16.30

Söndag 9/11 kl 14.30 – 16.30

i Gråliden 12, Kåge (inhägnad och lokal)

max 6 hundar

350 kr/hund

Anmälningsformulär

Anmälan är bindande, och kostnadsfri avanmälan är möjlig till minst 7 dagar innan kursen börjar.

Du får en anmälningsbekräftelse per mejl.

Om du inte får svar inom 48 timmar, kolla skräpposten eller kontakta mig på info@hundtts.se eller 070 267 85 51.

Anmälningsformuläret strular ibland, kan du inte anmäla via det, så skicka in din anmälan via e-post till info@hundtts.se.

Skriv här vilken kurs du vill anmäla dig till.
Anmälan är bindande, och kostnadsfri avanmälan är möjlig till minst 7 dagar innan kursen börjar.

Om du inte får svar inom 48 timmar, kolla skräpposten eller kontakta mig på info@hundtts.se eller 070 267 85 51.

Anmälningsformuläret strular ibland, kan du inte anmäla via det, så skicka in din anmälan via e-post till info@hundtts.se.

HundTTS:s allmänna villkor
Personuppgiftspolicy.